Hosszú kősorok hordozzák a franciaországi Bretagne múltjának egy darabját. A tartományban, Carnac városától nem messze, Le Ménes, Kermario és Kerlescan területén emelkedik az i.e. 4000 körül kialakított építmény. A tudományos kutatások sok kérdésre választ adnak, ezeket azonban mindig megelőzik az évek során létrejött legendák és babonák. Szentek és varázslók Mint általában a monumentális, több ezer éves létesítményeknél, a carnaci kősorok esetében sem marad el az isteni erő jelenlétének feltételezése. Szent Kornél évszázadokkal ezelőtt becsületes, hitét hűen szolgáló pápaként került hatalomra. Története szerint üldöztetéséhez kapcsolódik a kövek kialakulása, miszerint menekülési lehetőség híján az őt üldöző pogány katonákat erejével kővé változtatta. Bárhogy is történt, Gallus császár küldöttei végül elfogták, és 253 szeptemberében igaz hitéért halt meg. A helyi történetek között felbukkan egy változat, melyben az emberek kővé változtatását a híres Merlinnek, Artúr hű varázslójának tulajdonítják. Artúr, mint a kelták megmentője, keresztény király és hősies lovag él a történelemben, az egyszerre az ördögöt és istent is szolgáló Merlinnek azonban a létezése is kétséges.
Babonás időszak Egy egészen a középkorig erősen élő babona szerint a hatalommal felruházott köveknek központi szerepe volt a termékenységben. Asszonyok és leányok próbálták különböző módszerekkel átvenni a különös mágikus erőt a kövektől, hogy aztán méltó utódot hozhassanak létre az utókornak.
Adatok és tények Az előzőekből látható, hogy mire képes a fantázia önmagában, de mi történik, ha ezek szilárd tényekkel keverednek? A Carnac szó azt jelenti: a holtak temetője. Nem csoda hát, ha a kövekben némelyek az őseik megtestesült szellemeit vélték felfedezni. Kissé más nézőpontból ugyan, de a feltárások, kutatások során talált eszközök, csontok arra engednek következtetni, hogy holtak területeként, temetkezési helyként való meghatározás nem alaptalan. A korábban említett Kermario területén álló kövek sírkamrabejárathoz, nemzedékek sírhelyéhez vezetnek. A temetkezési helyszínekhez pedig, bármerre járunk, mindig szorosan hozzákapcsolódik a vallás, itt pedig a kutatók szerint is elképzelhető, hogy a kősorok egykori templomokhoz, szent helyekhez mutatnak utat.
Csillagászati vonatkozások A többtonnás kövek elhelyezkedésének tanulmányozása újabb kérdéseket vet fel, és még misztikusabbá varázsolja a helyszínt. A kősorok elrendezései ugyanis kapcsolatban állnak az égitestek mozgásával, az építésükkor tehát komoly csillagászati tudásra volt szükség – több mint 6000 évvel ezelőtt. A csillagászati tudáson túl pedig – mivel hatalmas, többtonnás, és nagyszámú kövekről beszélünk – elengedhetetlen volt a nagyfokú szervezettség, megfelelő technikai eszközök, és több száz ember munkája. Ma is rengeteg kíváncsi látogatót vonz a terület, melynek történelméről szélesebb képet ad az itt emelt múzeum. [caption id="attachment_2661" align="alignnone" width="2048"] Fotó: *ThierryLin*[/caption]