A madridi Museo del Prado alapításának éve 1819, amely ezzel az egyik legrégibb művészeti múzeum a világon. Főépületét Juan Villanueva kitűnő spanyol építésznek, majdan tanítványának, Antonio López Aguadónak köszönhetjük. Nyitáskor a múzeum összesen még csak 331 Goya alkotással büszkélkedhetett, ezután vált évről évre egyre sokszínűbbé és gazdagabbá. Madrid híres múzeumát felfedezni nem kis feladat. A kihívás ott kezdődik, hogy valahogy jó lenne bejutni. Főszezonban elég hosszú sorok szoktak lenni a pénztárnál, illetve a beengedésnél. Ha tudod előre, hogy mikor mennél, érdemes előre online jegyet váltani. Arra is figyelj, hogy a múzeumnak összesen négy bejárata van, egyéni látogatóként a Jerónimost és a Goya Alta nevűt tudod használni. [caption id="attachment_3363" align="aligncenter" width="640"] Fotó: Kyle Taylor[/caption] Ha már bent vagy, azonnal ragadj magadhoz egy térképet, amely szintenként kalauzol végig a csodás kiállításokon az alábbi tematikában:
Spanyol festészet 1100-1850 között Itt El Greco, Ribera, Murillo és Velázquez képeit keresd fel. A Goya gyűjtemény több mint 100 festményével szintén kötelező látnivaló.
Francia festészet 1600-1800 között Akiknek a műveit feltétlenül látnod kell: Poussin, Claude Lorrain és Watteau.
Flamand és holland festészet 1430-1700 között A 16. századtól Hollandiát spanyol királyok kormányozták, ezért is kapott külön szekciót a Pradóban. Weyden, Memling, Rubens és Van Dyck képeit feltétlen keresd fel!
Német festészet 1530-1800 között Kevés, de igazán kivételes műalkotás került ebbe a részbe. Dürer híres önarcképét is itt találod.
Itáliai festészet 1300-1800 között A korai reneszánsztól a 18. századig találunk itt mestermunkákat. Botticelli, Raffaello, Bossano, Tiziano – ugye milyen ismerős nevek?!
Szoborgyűjtemény Javarészt Itáliából származó szobrok kerültek ide, de klasszikus görög alkotásokat is találni szép számmal.
Egyéb műtárgyak Igazán különleges asztalok, konzolok, kisebb szobrok és kerámiák is megtekinthetők a festmények mellett.
Rajzok és nyomatok A múzeum körülbelül 4000 rajzot raktároz, ebből nagyjából 500 Goya alkotása. Bizonyára lehetetlenség az egész múzeumot egyszerre felfedezni; még ha pihenőt is tartunk közben az étteremben vagy a kávézóban, akkor is merész vállalkozás egy nap alatt bejárni. Ha azonban kellően felkészülünk, és tudjuk, miket szeretnénk látni, a jó múzeumi térkép segítségével könnyen eligazodunk. Mára természetesen a Prado rendelkezik a legjelentősebb spanyol gyűjteménnyel, de büszkék lehetünk magunkra, hiszen a jelenleg sajnos épp zárva lévő budapesti Szépművészeti Múzeumban található a világ második legnagyobb spanyol gyűjteménye a Prado után!