A tenger mélyén rejtőző titkok mindig is izgatták az emberek fantáziáját. Mindig is voltak, akik nem elégedettek meg azzal, hogy csupán léket kapott kalózhajók és kincseik rejtőznek a hullámok alatt, hanem egy egész kontinens, Atlantisz elsüllyesztésével „vádolták meg” az óceánt. Teljes egészében hullámsírba merült civilizáció még nem került elő a mélyből, de igenis léteznek tengerek mélyén rejlő ősi épületek, régészeti emlékek. Ezek egy részét kiemelik a víz alól és különböző múzeumokban állítják ki, más részüket a felfedezési helyén hagyják. Összeállításunkban ezekből az érdekességekből mutatunk be néhányat.
Atlit Yam, Izrael
Izrael egy tengerparti településétől, Atlittól nem messze 12 méterrel a tenger szintje alatt fedeztek fel a régészek egy neolitikumból származó város maradványait. A hátramaradt cserépmaradványok alapján a település az időszámításunk előtt 6300-6900 körül virágozhatott. Sorsát a fokozatosan emelkedő tengerszint pecsételte meg.
[caption id="attachment_5175" align="aligncenter" width="640"] Atlit Yam Fotó: wikipedia[/caption]Lion City, Quiandao-t, Kína
Lion City, más néven Shi Cheng ezer éve a Zhejiangb tartomány politikai és gazdasági központja volt, mára jó pár méter mélyen, a Quiandao-tó mélyén fekszik. A város elsüllyedése nem valami természeti katasztrófához köthető esemény volt, Kína kommunista vezetése 1959-ben árasztotta el Lion Cityt egy erőmű építése kapcsán. (Magyar olvasónak ismerős lehet az eljárás, az erdélyi falurombolás szimbólumává vált Bözödújfalu is „ipari érdekből” került víz alá.)
[caption id="attachment_5176" align="aligncenter" width="640"] Lion City Fotó: wikimedia[/caption]Kleopátra palotája, Alexandria, Egyiptom
Kleopátra királynő palotáját, illetve a hozzá tartozó templomot a Földközi-tenger mélye rejti. Az épületegyüttes a VIII-IX. században, egy földrengés következményeként került a tenger szintje alá. Az épületegyütteshez tartozó használati tárgyak kis amulettek, szobrok és pénzérmék egy részét élelmes kereskedők kihalászták és eladták.
Yonaguni-Jima Piramisok, Japán
A tenger alatti leletegyüttes eredete erősen vitatott. A Japán fennhatóság alatt lévő Yonaguni szigete mellett a nyolcvanas években búváros akadtak rá a különleges, háromszög alakú kövekre. Egyes vélemények szerint a természet véletlen játékaként jöttek létre az egyedülálló alakzatok. Mások ősi, több ezer éves civilizációt sejtenek a leletegyüttes mögött.
[caption id="attachment_5177" align="aligncenter" width="640"] Yonaguni piramis Fotó: wikimedia[/caption]
Nekem az a véleményem, hogy a sokat emlegetett „Atlantisz” nem egy várost, hanem egy bizonyos korszak szintetizált kultúráját rejti, melyet
európaiként főleg a Földközi tenger és a parti hajózással megközelíthető
Atlanti óceáni térségben találjuk
Ildikó