A kísértetjárta helyekben, mint a jó krimikben, mindig van egy közös pont. Ez nem más, mint egy vagy több brutális gyilkosság. A hátborzongató falak közt megnyugodni képtelen lelkek kószálnak segítségért kiáltva vagy elégtételt követelve.
Az 1829-ben épült Eastern State Fegyintézet az USA egyik leghíresebb szellembörtöne, mely eredetileg 250 rab befogadására volt alkalmas. Későbbi bővítések révén ez a szám 1700-ra nőtt. A kegyetlen, sokszor halált okozó kínzásairól hírhedt fegyház legismertebb „vendége” a maffiózó Al Capone volt 1929-ben, akit egy Jimmy nevű szellem kísértett.
[caption id="attachment_4660" align="aligncenter" width="640"] Al Capone cellája az Eastern State Fegyintézetben[/caption]A fegyintézetet az 1970-es években bezárták és a rabokat más börtönökbe szállították, de az erőszakos halált haltak ott maradtak bolyongani. Az épület ma múzeumként üzemel, s a látogatók többször észlelnek különös jelenségeket, melyek közül a leggyakoribb egy árnyalak, aki a folyosókon járkál, ill. a 4-es és a 12-es cellablokkból hallottak sikolyokat, gonosz kacagásokat vagy láttak titokzatos arcokat.
[caption id="attachment_4661" align="aligncenter" width="640"] Az indiai Savoy Hotel, Agatha Christie egyik ihlető forrása[/caption]India egyik híres szellemjárta szállodája az 1902-ben nyílt Mussoorie-i Savoy Hotel. A szálloda kísértete Lady Garnet Orme, akit az 1910-es évek elején rejtélyes körülmények között, méreggel gyilkoltak meg. Az indíték és a tettes kilétét a mai napig homály fedi. A hölgy szelleme azonban céltalanul kószál a folyosókon, a szemtanúk beszámolói szerint üres tekintettel keresve gyilkosát. Halálának körülményeit Agatha Christie is felhasználta 1920-as, A titokzatos stylesi eset c. krimijéhez.
[caption id="attachment_4662" align="aligncenter" width="640"] Az átlagosnak tűnő Whaley ház San Diegoban, mely a világ egyik legismertebb szellemháza[/caption]A San Diego óvárosában álló, 1857-ben tervezett Whaley ház átlagosnak tűnik, 1960. május 25-e óta múzeum. A temetőre épült ház eredetileg a Tanner társulat 150 fős színházaként funkcionált, melynek vezetője 17 nappal a megnyitás után meghalt. 1869-től a megyei bíróság és kiskereskedések bérelték az épületet.
[caption id="attachment_4663" align="aligncenter" width="640"] A Whaley ház színházterme egy megmagyarázhatatlan jelenséggel[/caption]A spanyol hódítók a gyarmatosításkor lemészárolták a Kumeyaay törzs tagjait, az életben maradottakat Whaley, mint rabszolgákat foglalkoztatta.
[caption id="attachment_4664" align="aligncenter" width="640"] Gázlámpából ok nélkül kicsapódó lángnyaláb a Whaley házban[/caption]Az első dokumentált szellem 1962-ből Yankee Jim, akit 1852-ben lopásért ítélték el, s akasztottak fel a Whaley ház mögötti fára. A kivégzést Whaley is végig nézte, de nem szólt róla a ház vásárlóinak. Az új lakók, majd későbbi múzeumlátogatók furcsa jelenségeket észleltek: lépteket a folyosókon, felbukkanó és elhalványuló alakokat, kinyíló ablakokat és kísérteties hangokat a falakból.