Földünkön több olyan hely található, melyek látogatása a turisták számára tiltott vagy nagy mértékben korlátozott – szigorított feltételek és ellenőrzések mellett látogatható. Valószínűleg mindenkinek Csernobil ugrik be elsőre, ám az 1986-os atomkatasztrófa helyszíne, mely saját felelősségre rövid, vezetett túrán tekinthető meg, csak egy a sok közül. A teljesség igénye nélkül bemutatunk még néhány kevésbé ismert „tiltott helyet”.
[caption id="attachment_4208" align="aligncenter" width="640"] A csernobili sérült 4-es reaktor 1986-ban, a tragédia után. Szarkofágjának 20 éves „szavatossági ideje” 2016-ban jár le.[/caption]Az 51-es körzetről már mindenki hallott, amely az Egyesült Államok nevadai katonai bázisa. Fegyvereket tesztelnek, kísérleti atomrobbantásokat hajtanak végre, sőt, állítólagos földönkívüli lényeken végzett kísérleteket is végeznek a 155 km² területű, fegyveresek által őrzött bázison.
[caption id="attachment_4209" align="aligncenter" width="640"] A hírhedt 51-es körzet figyelmeztető táblája[/caption]A Hawaii Niihaut még 1863-ban vásárolta meg Elizabeth Sinclair IV. Kamehameha-tól azon céllal, hogy megőrizze területén az ősi hawaii kultúrát. Ennek fényében ma sincsenek modern aszfaltozott utak és villamos energia a kis szigeten, melynek lélekszáma 200 fő körüli. A sziget a turisták elől elzárt, s csak – átlagemberek számára megfizethetetlen – helikopteres túra révén közelíthető meg.
[caption id="attachment_4210" align="aligncenter" width="640"] Niihau békés szigete a magasból[/caption]Az orosz történelem ismert nyílt, zárt és félig zárt városairól, melyekbe a be- és kiutazás ennek megfelelően volt szabályozott. Napjainkban ilyen zárt város az Ural déli területén, Baskírban fekvő Mezhgorye, melyről szűkszavúan ír minden forrás. Az adminisztratívan lezárt területen vélelmezhetően olyan emberek élnek – kb. 17 ezren –, akik a Yamantaw-hegyen, Oroszország legnagyobb nukleáris fegyvertárában és atombunkerében dolgoztak.
[caption id="attachment_4964" align="aligncenter" width="640"] Mezghorye[/caption]A Vatikán titkos levéltárába Tom Hanks sem jutott be zökkenőmentesen az Angyalok és démonok c. filmben. Itt ugyanis olyan ősi dokumentumokat őriznek, mint a Galilei-periratok vagy Michelangelo levelei. Bár a levéltár java a mai napig feltáratlan, az – korlátozottan – csak néhány nagy szaktekintélyű tudós számára kutatható.
[caption id="attachment_4211" align="aligncenter" width="640"] A Sixtus-terem a Vatikán (látogatható) könyvtárában[/caption]A brazil Amazóniában található a világ legnagyobb – érintetlen körülmények között élő – törzsi „otthona”, a Javari Rezervátum. A jelenleg 14 azonosított törzs 2000 lelket számláló közössége szalmatetős kunyhókban él, kukoricát, mogyorót, banánt és egyéb magvakat fogyasztva. Mind a brazil, mind pedig a perui kormány szigorúan szabályozza a terület látogatását, s igyekszik azt megtisztítani az orvvadászoktól és drogcsempészektől.
[caption id="attachment_4966" align="aligncenter" width="640"] Javari Rezervátum[/caption]
Az Indiához tartozó Andamán-szigetek egyik szigetén élő szentinelézek elég ismert példa, meglep, hogy kimaradt a felsorolásból: https://hu.wikipedia.org/wiki/Szentinel%C3%A9zek