2017 január 18 - Tunézia

Tunézia időjárása

Annyit mindenki (akár járt arra fele, akár nem) sejteni vél, hogy Afrika minden államában jóval melegebb, mint Magyarország. Tunézia időjárás tekintetében tehát nem okoz meglepetést senkinek sem. Tunéziában meleg, nyáron kifejezett forróság van. A Maghreb országok egyik legkisebbikének terület nagyjából kétszer akkora, mint hazánké, vagyis nagy időjárás különbségekre nem kell számítani az államon belül.

[caption id="attachment_5399" align="aligncenter" width="640"] Fotó: Dennis Jarvis[/caption]

Az arab ország éghajlata a tengerparton kicsit más, mint a szárazföld belsejében lévő részen. A különbség nem számottevő, csupán annyi, hogy a nyár és a tél, illetve a nappal és az éjszaka közti hőmérséklet ingadozás a Földközi-tengertől távolodva egyre jelentősebb. Amúgy a meleg és a kevés csapadék jellemzi Tunéziát időjárás szempontjából. A legforróbbak a nyári hónapok, ilyenkor harminc fok körül mozog a napi átlaghőmérséklet és nem ritka, hogy 12 órát tűz a Nap 24 óra leforgása alatt. Ez az időjárás egyértelműen a vízparti nyaralásra alkalmas, emlékhelyek és pláne a sivatag meglátogatása csak a leginkább bevállalósak körében kerülhet szóba. A tavasz és az ősz valamivel hűvösebb, télen viszont 16-18 fok körül mozog az átlaghőmérséklet. Vagyis ha valaki nem ragaszkodik a lubickoláshoz, akkor akár a téli hónapokban is felkeresheti Tunéziát. Külön érdekesség a szaharai télben a különböző (a „nyári szünetet” hazánkban töltő) madarak megfigyelése.

[caption id="attachment_5400" align="aligncenter" width="640"] Fotó: HabibM'Henni[/caption]

Tunéziában kevés csapadék esik, az is jellemzően a téli hónapokban. A tenger közelsége miatt természetesen a legmelegebb nyárban is előfordulhat egy-egy vihar, de ezek rövid ideig tartanak. (És a nyaralást biztos nem fogják elrontani, inkább felfrissülést jelentenek a forróságban. Aki biztosra akar menni, az indulás előtt nézzen rá a Tunézia időjárás előrejelzésével foglalkozó oldalak egyikére.) Hó jellemzően nem esik, ez alól kivétel az Atlasz-hegység bércei, amik 1300-1500 méter magas csúcsai között időnként előfordul, hogy havazik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük